Grupa LOTOS S.A. - Zintegrowany Raport Roczny 2012
Zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju
{GRI 4.9.,4.10.}
Ważnym ogniwem w systemie oceny wyników, szans i ryzyk w Grupie LOTOS, pozwalającym na zapewnienie transparentności podejmowanych przez Spółkę działań w kwestiach zrównoważonego rozwoju, jest Rada Nadzorcza i jej komitety.
Wychodząc naprzeciw międzynarodowym standardom w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, Rada Nadzorcza obejmuje analizą kluczowe dla działalności Grupy LOTOS obszary i zagadnienia zarówno w aspekcie dostępu do surowców naturalnych, jak i społecznego oraz środowiskowego oddziaływania firmy na otoczenie.
Na przestrzeni 2012 r. Rada Nadzorcza odbyła łącznie 8 posiedzeń, podejmując 52 uchwały, w tym 5 w trybie pisemnym, zgodnie z §12 ust. 3 Statutu Spółki.
Do głównych zagadnień, omawianych przez Radę Nadzorczą w 2012 r., odnoszących się do oceny wyników, szans i ryzyk Spółki w zakresie zrównoważonego rozwoju, należy zaliczyć:
- działalność poszukiwawczo-wydobywczą,
- realizację strategii i wyniki finansowe Grupy LOTOS i jej spółek zależnych,
- refinansowanie/finansowanie zapasów Spółki oraz zabezpieczenie dostaw ropy do rafinerii,
- zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej LOTOS,
- przygotowanie Spółki do wymogów pakietu klimatycznego,
- finansowanie przedsięwzięć społecznych,
- działalność sponsoringową Spółki.
Komitety Rady Nadzorczej, wypełniając swoje funkcje pomocnicze, doradcze i opiniotwórcze, uznając kwestie zrównoważonego rozwoju za istotne dla Spółki oraz dostrzegając znaczenie odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu, w 2012 r. podejmowały się omówienia zagadnień dotyczących:
- realizacji strategii oraz współpracy strategicznej Spółki z innymi podmiotami,
- wyników badania oraz przeglądu sprawozdań finansowych,
- budżetu na 2013 r. oraz prognozy obsługi zadłużenia Spółki,
- zarządzania majątkiem obrotowym,
- obszaru audytu wewnętrznego oraz zarządzania ryzykiem w Spółce,
- analizy ponoszonych przez Spółkę kosztów funkcjonowania wraz z planowanymi i realizowanymi inwestycjami,
- analizy wynagrodzeń oraz struktury Grupy Kapitałowej LOTOS,
- restrukturyzacji Grupy Kapitałowej LOTOS.
Działania Rady Nadzorczej podlegają ocenie dokonywanej przez Walne Zgromadzenie, do którego należy udzielanie jej członkom absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Podstawę decyzji Walnego Zgromadzenia o udzieleniu absolutorium stanowi przedkładana corocznie, zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej oraz „Dobrymi praktykami spółek notowanych na GPW”, ocena sytuacji Spółki zawierająca m.in. zagadnienia odnoszące się do wskazanych wyżej kwestii z dziedziny zrównoważonego rozwoju.